"Je kunt wel denken dat je een groot licht bent maar ook de hoogste lantaarn kan niet voorkomen dat de kleinste hond er tegenaan pist"
Onbekend

ABC van de gelovige: Actief,
Betrokken en met Compassie
Het tweede gesprek naar aanleiding van het boek “Is de kerk nog te redden?’ van de kritische theoloog Hans Küng trok afgelopen zondag opnieuw zo’n 25 parochianen naar de Hoor- en Leerzaal van de St. Franciscus Xaveriuskerk. Het thema was: ‘Zelf handelen: de kracht van de daad’.
Küngs tweede recept voor de ‘zieke’ kerk werd door de gespreksleiders Bart Verreijt en Trudy Vester samengevat als een grondhouding van de gelovige die neerkomt op ‘ABC’: Actief, Betrokken en met Compassie. Veel gelovigen neigen ertoe zich ‘naar binnen’ te keren; het is in deze tijd immers lastig om de buitenwacht de goede kanten van het geloof te laten zien. Maar hoe? ‘Moeten we dan op de markt gaan staan…?
Geen geloof zonder daden, zegt de bijbel. Ook het tweede Vaticaans Concilie heeft sterk benadrukt dat leken actief moeten deelnemen aan het werk van Christus, en dat niet overlaten aan de katholieke hiërarchie. In de huidige kerkelijke crisis lijkt het schrijven van mooie brieven aan de bisschop trouwens ook niet erg zinvol: ‘Hoe je meer je je laat horen, hoe erger het wordt…’ klonk het. ‘En tegenwoordig zijn we lang niet zo dapper als Franciscus van Assisi of Maarten Luther.’
Om in actie te komen zijn er overigens ook vandaag de dag nog wel inspirerende voorbeelden, zoals de ‘afgescheiden’ San Salvator-parochie in Den Bosch en de Sant Egidio-gemeenschap in o.a. Antwerpen. En in Amersfoort zijn er genoeg maatschappelijke activiteiten waarbij onze hulp zeer gewenst is. Wat daarbij nodig is, is niet alleen inspiratie en contemplatie –‘Het vlammetje moet weer een vúúr worden…! – maar ook ‘goeie theologie’: nadenken over wat het geloof wérkelijk betekent. In kleine (geloofs)groepen merk je dikwijls veel meer bereidheid tot actie dan in de zondagse kerkdiensten.
De neiging om activiteiten over te laten aan geïnstitutionaliseerde groepjes – de maandelijkse lunch voor daklozen in de SFX bijvoorbeeld – is, hoe goed bedoeld ook, soms een sta-in-de-weg: ‘Waarom geen lopend buffet, zodat iedereen kan meedoen?’ Geopperd werd nog om als geloofsgemeenschap mee te doen aan de Nationale Vrijwilligersdag (17 maart), of in actie te komen voor het behoud van de Amersfoortse buurthuizen (die nu worden wegbezuinigd terwijl het gemeentehuis voor een paar miljoen wordt opgeknapt), of onze diensten aan te bieden aan het Diakonaal Aandachtscentrum.
De volgende gesprekbijeenkomst ‘tussen twaalf en één’ in de SFX is op zondag 18 maart. Dan gaat het over ‘Samen optrekken: de kracht van de gemeenschap’. De Vereniging Geloofsgemeenschap ’t Zand rekent weer op veel belangstelling.
Aad Post
"Je kunt wel denken dat je een groot licht bent maar ook de hoogste lantaarn kan niet voorkomen dat de kleinste hond er tegenaan pist"
Onbekend